Cyklistická etiketa: Slušně nejen Do práce na kole

Autor: Redakce
Štítky:

Je jedno, jestli jezdíte na kole po celý rok, nebo se necháte vyhecovat kolegy jen v rámci celorepublikové soutěže Do práce na kole. Také nezáleží, jestli jezdíte rychle, pomalu, po stezkách nebo v provozu. Důležité je, že “neprasíte” – tedy nikoli, že nejezdíte loužemi nebo s propoceným tričkem, ale že se snažíte jezdit bezpečně, ohleduplně a podle pravidel. A právě proto, jako návod pro slušnou jízdu na kole, vznikla Cyklistická etiketa.

Věříme, že teď je ten nejlepší čas si tyto body připomenout, abyste v květnové soutěži zazářili. Nejvýhodnější registrace do Do práce na kole začínají v březnu.

Schválně, kolik z 11 zásad etikety dodržujete:

  1. Znám předpisy i zásady bezpečné jízdy

Znám pravidla silničního provozu a jiné předpisy, které se mě na kole týkají. Přiměřeně ovládám zásady bezpečné jízdy v městském provozu (vyhýbání se dveřní zóně, přejíždění kolejí apod.)

  1. Nevyjíždím bez světel, zvonku a brzd

Na kole mám dvě fungující brzdy. Osvětlení (a radši i to záložní) si s sebou beru vždy. Člověk nikdy neví, kdy se bude vracet domů. Chodcům o sobě dávám vědět nejlépe zvonkem.

  1. Chodce míjím ohleduplně

Chodce nelekám – před míjením zvolním a pokud mne nevidí, včas na sebe upozorním zvonkem. Zvláštní pozornost věnuji bruslařům, pejskařům, rodičům s kočárky a malým dětem.

  1. Nejezdím na červenou

A to ani v případě, kdy se to zdá být bezpečné. Ze všech dopravních přestupků je tento nejzávažnější a nejkritičtěji vnímaný.

  1. Snažím se nejezdit po chodníku

Kde to jde, jezdím v provozu. Jezdím-li někde po chodníku, hledám způsoby, jak se tomu příště vyhnout. Pokud to nejde a do provozu si netroufám, kolo po chodníku radši vedu.

  1. Chovám se předvídatelně

Jezdím tak, aby ostatní poznali, co chci udělat. Nedělám myšky, neskáču do pruhů. Ukazuji, když odbočuji, řadím se v pruzích, zkrátka měním svou pozici.

  1. Předvídám chyby ostatních

Vždy předpokládám, že mě ostatní nevidí, nebo neodhadli mou rychlost. Jedu jen tak rychle, abych mohl zastavit tam, kam dohlédnu.

  1. Neohrožuji sebe ani ostatní

Jezdím tak, abych neohrozil sebe nebo ostatní. Dopustím-li se nehody (nebo přestupku), zkusím jí příště předcházet: najdu si legální trasu, změním způsob jízdy, nebo navrhnu úřadům, aby problémové místo upravily.

  1. Oplátky nepeču

Ohrozil-li mne někdo, radši ho gentlemansky poučím. Agresivita v provozu je nevyzpytatelná.

  1. Usnadňuji cestu ostatním

Učím se pouštět chodce na přechodu nebo odbočující auto. Zbytečně nepřekážím a když to jde, nechám se předjet. Projevená slušnost k ostatním se spíše vrátí.

  1. Jedu příkladem

Když mi někdo pomůže, poděkuji, zamávám mu nebo se aspoň usměji. Šířím pozitivní náladu a dobré jméno jízdy na kole.

Tak, jak jste dopadli? Věříme, že etiketa není nic, co byste neznali, nebo co by vás překvapilo. Zkrátka jde o to jezdit tak, abyste neohrozili sebe ani nikoho jiného a také abyste měli při jízdě i po ní dobrý pocit. Vždyť jak lépe začít den než zdravým pohybem a s úsměvem na tváři?

A jestli se cyklistickou etiketou řídíte (samozřejmě nikdo není neomylný), nestyďte se a dejte to veřejně najevo. Udělalo to už skoro 400 lidí. Děkujeme, že jezdíte slušně!-) Postavte tým s kolegy a jezděte v květnu Do práce na kole. Je to především zábava! Etiketu, jejímiž iniciátory jsou portál Prahou na kole a spolek Auto*Mat (organizátor soutěže Do práce na kole), jsme pro naše účely mírně upravili. Podrobný výklad jednotlivých pravidel najdete na Prahou na kole.

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů

 

Další články

Co dělat při požáru vozidla?

Projekt Ty to zvládneš ! Velké riziko ohrožení života nebo těžkého zranění v současném dopravním provozu ...