Moderní technologie vozidel

Autor: Redakce
Štítky:

Každý rok přijde na celém světě při dopravních nehodách o život téměř 1,3 milionu osob a přibližně 50 milionů osob je při nich zraněno. Jedním z účinných opatření, jak snížit výskyt nehod způsobených chybným konáním účastníků silničního provozu, je investovat do prvků aktivní a pasivní bezpečnosti vozidel. A jaké to jsou?

Systémy pro bezpečnější vozidla

Moderní automobily dnes mají celou řadu prvků zvyšujících bezpečnost. Vedle robustní karoserie, která je již z větší části tvořena vysokopevnostní ocelí, se o bezpečnost posádky stará také sestava airbagů, dále také varovné, plně automatické a asistenční systémy. Pro vyšší bezpečnost dětí a správnou montáž dětské sedačky je využíván systém Isofix na zadním sedadle, který bývá doplněn také o dodatečný horní pás, zvaný TopTether.

Asistenční systémy řidiče

Mají nezastupitelný význam pro bezpečnost silničního provozu. V kritických situacích převezme asistenční systém část kontroly nad vozidlem nebo dočasně řidiči významným způsobem pomáhá.

Plně automatické systémy

Plně automatické systémy přejímají aktivitu za řidiče. Aktivují se v okamžiku, kdy řidič požádá o podporu nebo pomoc, případně se některé zapojují do činnosti automaticky, ihned po uvedení vozidla do chodu a působí po celou dobu řízení. Výrazně omezují nebo snižují možnost kolize, případně eliminují následky vzniklé situace.

Varovné systémy vozidla

V kritické situaci řidiči poskytne systém jasnou a srozumitelnou informaci nebo varování jak jednat, ale nezasahuje do řízení.

Zdroj: BESIP

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů

Další články