Přežijte na silnici jako chodec! – Buďte vidět!

Autor: Redakce
Štítky:

Čísla jsou jednoznačná a tragická – vloni na českých silnicích zemřelo přes 130 chodců, přičemž 60 % z nich zahynulo v noci. Přesněji za tmy. Jinými slovy, úmrtí zavinil fakt, že řidiči nedokázali dostatečně rychle reagovat, protože v řadě případů viděli chodce až na poslední chvíli. Přitom hovoříme o zcela zbytečných úmrtích.

 

Reflexní prvky

Jak říkají odborníci ÚAMK, pohybovat se po krajnici mimo obec za tmy a špatné viditelnosti bez reflexních prvků na oděvu je jednoznačný hazard. Přitom novela zákona o provozu na pozemních komunikacích hovoří jasně o povinnosti na neosvětlené vozovce mimo obec používat za šera, tmy, v hustém dešti, sněžení nebo v tunelu retroreflexní prvky. Tím se míní schopnost odrážet světlo. Ostatně za jejich nepoužívání je i stanovena pokuta ve výši 2000 Kč.

Podle čeho vybírat? První radou je, při koupi se podívat na obal nebo samotný výrobek a zkontrolovat, zda nese vyznačenou normu EN 471 (nově 20471). Tím výrobce deklaruje, že plní evropskou normu pro daný typ výrobku.

 

Jaké a kam s nimi nejlépe

Další rada specialistů ÚAMK říká: volte podle barvy. Na prvním místě přinášejí nejvyšší efekt ty svítivě žluté reflexní prvky – pásky, nášivky, přívěsky a podobně. Daná barva je totiž potvrzením toho, že v produktu je dostatečné množství a hustota skleněné hmoty, která zajišťuje odraz světla. Na předních místech jsou rovněž barvy například pásků: bílá nebo stříbrná. Nanesené hustější barvy totiž tlumí reflexi.

Kam je nejlépe umístit? Na kotník nebo zápěstí. Tam motorista uvidí zhruba na 200 metrů nejen samotný reflexní odraz, ale i pohyb onoho odraženého světla a tudíž identifikuje původ světle jako pohybující se osobu.

 

Dejte chodcům šanci přežít

Rada pro řidiče – jet rychlostí mimo obec v místech, kde víme, že se běžně pohybují lidé, rychlostí v rozmezí 65 až 70 km/h. Pak jsou schopni spolehlivě a včas zareagovat. Při povolené maximální rychlosti mimo obec 90 km/h totiž potřebuje motorista minimálně 90 metrů například na potřebný vyhýbací manévr. Na tuto vzdálenost ovšem člověka bez reflexního prvku ve tmě nezahlédnete. Dokonce i v bílém oblečení to bude jen asi na 55 metrů.

Takže poslední rada ÚAMK – zásadně jako chodci mimo osvětlenou obec používejte retroreflexní prvky. Jinak ohrožujete sami sebe, své děti, ostatní.

zdroj: ÚAMK

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů

Další články

Co dělat při požáru vozidla?

Projekt Ty to zvládneš ! Velké riziko ohrožení života nebo těžkého zranění v současném dopravním provozu ...