Rok 2016 – nejméně mrtvých v historii

Autor: Redakce

Podle předběžných policejních statistik zemřelo v roce 2016 při dopravních nehodách 556 lidí. To je o 104 lidí méně než v předchozím roce 2015. Historicky je to nejméně usmrcených v historii České republiky, a celkově od roku 1961, kdy policie statistiky nehodovosti zavedla.

Kdo je častým viníkem nehody?

V roce 2016 se historická minima přepisovala hned v 6 měsících – v lednu, květnu, červnu, červenci, září a v listopadu. K meziročnímu nárůstu obětí nehod došlo jen ve 2 měsících – v březnu a v říjnu. Ze statistik lze vyčíst, že odpovědněji se chovají cyklisté a chodci, pozitivní je i pokles následků nehod s alkoholem. Naopak stále narůstá problém nevěnování se řízení, a stále rizikovější se stává kategorie seniorů.

Národní strategie …

Pro rok 2017 stanovuje Národní strategie bezpečnosti silničního provozu jako cíl nejvýše 427 usmrcených v důsledku dopravních nehod na pozemních komunikacích v České republice. Meziročně tak musí dojít ke snížení počtu o 133 usmrcených osob, tj. o 23,8 % (pozn. v roce 2016 došlo meziročně ke snížení o 15,8 %).

Vidíme se?

BESIP v roce 2017 oslaví 50 let existence. V něm bude pokračovat v úspěšné kampani na viditelnost chodců „Vidíme se?“, ve spolupráci s Policií ČR se zaměří na vzájemné chování účastníků silničního provozu, na seniory, na řidiče nákladních vozidel nebo na motorkáře.

Další články

Kdo je dopravní obsluha?

Čechy jsou rájem pro výrobce dopravních značek, které jsou i v místech, kde zcela jednoznačně platí pravidlo pravé ...

Rizika prázdninových cest

Letní provoz má také svá specifika. Po silnicích jezdí více unavených a vystresovaných lidí, a proto je větší ...